S pracovními pozicemi nesoucími název Risk manager se v posledních letech i na tuzemském pracovním trhu doslova roztrhl pytel. Stále více moderních společností začíná objevovat toto specifické odvětví a uvědomuje si jeho důležitost natolik, že dokážou obsadit fulltime pozici manažera pro vyhodnocování rizik. Co je to ten risk management, jaké jeho formy známe
a jaké aktivity vlastně vykonává risk management manager?
Risk management
Risk management nebo manažerství rizika je odvětví managementu převážně ve středních a větších společnostech. Správce risk managementu vyhodnocuje různá rizika, do kterých může společnost na trhu vstoupit, a snaží se minimalizovat dosah těchto rizik. Rizika, s nimiž se firmy musí vypořádat, se netýkají jen ekonomických aspektů. Firmy velmi často balancují na hraně legislativních rizik, konkrétně rizik z hlediska dopadu působnosti společnosti na životní prostředí. Ovšem neméně důležitá jsou i technologická rizika, případně zejména v posledním desetiletí IT rizika. Specifické typy rizik se přímo odvíjejí od odvětví, ve kterém se společnost pohybuje (jiná rizika vyhodnocuje risk manager ve společnosti zabývající se těžbou nerostných surovin s využitím výbušnin na dolování, s jinými zase risk manager ve firmě distribuující mořské plody pro gastro sektor).
Risk management manager
Manažer rizik se řídí procesem, který se nejčastěji skládá ze čtyř základních kroků. V prvním kroku identifikuje možná rizika, ve druhém je analyzuje (například jejich dopad na fungování společnosti, pravděpodobnost jejich vzniku), ve třetím navrhuje vhodné postupy v reakcích na dané riziko a ve čtvrtém celé dění monitoruje, případně mění jednotlivé reakce. V některých případech považujeme za nejdůležitější pátý krok, jímž je prevence vzniku rizik. Cílem manažera rizik je zvládnout potenciální hrozby s minimálním dopadem na fungování nebo ekonomickou stabilitu společnosti. Snaží se zajistit co nejvyšší míru bezpečnosti ve firmě s minimalizací vstupních nákladů.
Advanced risk management
Pokročilý management rizik se zabývá detailním zkoumáním možných scénářů, které mohou v případě vzniku rizik nastat. Bezpečnostní specialista využívá řadu nástrojů pro co nejpřesnější identifikaci potenciálních hrozeb. Může například analyzovat situace v minulosti, ale také vypracovat několik samostatných nejpravděpodobnějších cest, jimiž se může situace vyvíjet a v závislosti na tom nastavit a za pochodu měnit plán risk managementu.
Risk management plan
Plán managementu rizik je na míru vypracovaný soubor postupů, který přímo definuje, jaké nástroje firma zvolí v případě vzniku konkrétního rizika. Každá společnost by měla mít vypracováno a pravidelně aktualizováno několik plánů managementu rizik v závislosti na hrozbách, s nimiž se může na trhu setkat. Risk management plán může vypracovat interní zaměstnanec, ale menší firmy si jej často nechávají outsourcovat.