Přijímačky nebo přijímací zkoušky na vysokou školu jsou postrachem mnoha uchazečů o bakalářské studium. Přijímací zkoušky často probíhají v období, kdy se středoškoláci připravují na maturity a množství z nich v té době absolvuje i kurz na získání řidičského oprávnění. Jak vypadají přijímací zkoušky na vysokou školu a jak se na ně důkladně připravit? Dá se na vysoké škole studovat i bez přijímaček?
Jak vypadají přijímačky na vysokou školu?
Přijímací zkoušky vypadají na každé vysoké škole jinak. Mohou mít formu písemného testu, který najednou vyplňují všichni uchazeči o studium, ale setkat se můžete i s individuálním přijímacím pohovorem, jenž má za úkol pomoci vám s výběrem správného studijního programu. Všechny detaily a podmínky přijetí mají vysoké školy shrnuté na stránce o přijímacím řízení. Pravidlem bývá, že součástí přijímacího řízení je i předání maturitního vysvědčení nebo jiného dokladu o dosaženém vzdělání.
Máte zájem o studium, ale potřebujete více informací pro správné rozhodnutí?
jsme Profesní univerzita
TEorie
znalosti
praxe
Jak se připravit na přijímačky?
Pokud víte, že škola, na kterou se chystáte, má v přijímacím řízení vypsány přijímací zkoušky, je třeba se na ně připravit v dostatečném předstihu. Otázky nebo testy u přijímacích zkoušek na vysokou školu úzce souvisí s oborem, na který se hlásíte. Zejména na humanitních oborech může být součástí i testování všeobecného přehledu v širších souvislostech dané problematiky. Bývá už skoro pravidlem, že na internetu se čas od času objeví loňské přijímací testy, které se příliš nemění. Díky nim získáte přehled o tom, jak budou vypadat přijímačky, na které se chystáte.
Informace o přijímacích zkouškách na vybrané fakultě
Nejlepší informace o přijímacích zkouškách získáte přímo na vysoké škole nebo fakultě, na kterou se chystáte – a to až ze dvou samostatných zdrojů. Tím prvním je vedení samotné fakulty, respektive studijní oddělení. Některé školy nabízejí zájemcům o studium doporučený studijní materiál, který jim pomůže absolvovat přijímačky s dobrým výsledkem. Druhým zdrojem bývají samotní studenti prvního ročníku bakalářského studia, kteří vám umí podat nejčerstvější informace z první ruky, jak probíhaly jejich loňské testy.
Kurzy a samostudium
Jediný způsob, který vám zaručeně pomůže získat na přijímacích zkouškách co nejlepší výsledek, je studium. Pokud se budete hlásit například na medicínu, věnujte už během posledních dvou let střední školy více času biologii a chemii, přihlaste se na biologický nebo chemický kroužek a ve volném čase můžete například absolvovat i akreditovaný kurz první pomoci. Způsobů, jak se můžete připravit na různé obory, je opravdu nepočítaně – stačí jen zapojit mozkové závity.