Jak citovat webové stránky
Webové stránky jsou jen jedním z mnoha internetových zdrojů, které můžeme citovat v bakalářských, diplomových a dalších pracích.V principu jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak lze ocitovat nějaký konkrétní zdroj. Vždy uvádíme specifickou podstránku daného webu, ze které jsme informace čerpali (nestačí tedy jako zdroj uvést Google.com nebo Peuni.cz). Citovat můžeme také takzvané webové sídlo, příspěvek na webové stránce nebo součást webové stránky. Na ty se však podle ISO normy 690 uplatňují individuální pravidla.
Citace webové stránky ISO 690
Citacím webových stránek se věnuje konkrétně Citační norma ČSN ISO 690:2022 – Bibliografické citace. Podle ní musí mít tvar citovaného webového zdroje takový tvar:
Tvůrce. Název webové stránky. Formát. Název webového sídla. Místo: vydavatel, datum publikování. Datum úprav / revize. Trvalé identifikátory nebo síťové umístění a přístup. Datum citace.
Příklad citace webové stránky
Jak by tedy citace vypadala v praxi? Pokud bychom chtěli například z následujícího odkazu:https://www.peuni.cz/univerzita/ ocitovat v textu větu „U nás si nehrajeme na čísla, ale se studenty jednáme jako s kolegy – lidmi.“, vypadalo by to nějak takto:
Panevropská Univerzita. Peuni. Online. Dostupné z:https://www.peuni.cz/univerzita/. [citováno 2024-02-23]
Žádné další informace nejsou potřebné. Z webové stránky není jasné, kdo konkrétně tuto větu napsal, ani kdy byla publikována, ale nemáme k dispozici ani trvalý identifikátor.
Citace internetových zdrojů
Kromě webových stránek, webových sídel, příspěvků na webové stránce a součástí webových stránek můžeme z internetu citovat také online knihy, monografické dokumenty, online časopisy a seriály jako celek, online časopisy a seriály – jednotlivé číslo, příspěvky v online časopisech a seriálech
a různé další, jako jsou videa, databáze či jiné online dostupné dokumenty. Postupně se jim však budeme věnovat v samostatných článcích.
Jak citovat online knihu?
Pokud se dostanete ke knize, která je například digitalizována tak, že ji někdo naskenoval a umístil na internet, nemusíte ji nutně uvádět jako internetový zdroj. Pokud jsou naskenovány všechny strany knihy, včetně těch, kde jsou uvedeny informace o vydání, autorovi, ISBN a podobně, můžete ji uvést v seznamu použité literatury jako standardní bibliografický odkaz. Nezáleží na tom, zda jste knihu měli fyzicky v ruce, nebo jste viděli jen její scany/fotografie.