Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Blog

K čemu slouží veřejná správa a jaké jsou její subjekty?

mestsky urad

S veřejnou správou člověk přichází do kontaktu v podstatě denně. Veřejná správa je mimořádně široký pojem, pod který spadá celá organizační struktura a hromada procesů, bez kterých by žádná moderní země nedokázala fungovat a zajistit základní potřeby pro své občany. Co všechno je neodmyslitelnou součástí veřejné správy? Dá se tento obor také studovat? 

Veřejná správa – definice

Co je veřejná správa? Veřejnou správu můžeme jednoduše definovat jako správní činnost s úkolem řízení veřejných záležitostí a poskytování veřejných služeb na centrální nebo místní, decentralizované bázi. Veřejná správa se zpravidla dělí na státní správu (centralizovaná) a samosprávu (regionální). Činnost veřejné správy je vázána zákony a ústavou a hlavním úkolem veřejné správy je zajišťovat potřeby všech občanů.

Funkce veřejné správy

Funkce veřejné správy si můžeme rozdělit do některých základních kategorií: Prostřednictvím mocenské funkce realizují subjekty veřejné správy moc v právním státě působením státního zřízení. Regulační funkce má na starosti prosazování systému politické plurality. Veřejná správa zároveň organizuje státní a institucionální záležitosti. V neposlední řadě zajišťuje bezpečnost země a realizuje činnosti ve veřejném zájmu.

Máte zájem o studium, ale potřebujete více informací? Kontaktujte nás.

Subjekty veřejné správy

Organizace veřejné správy je mimořádně rozsáhlá a orgány veřejné správy se v první řadě dělí na zmíněné státní a samosprávné.

Mezi ty státní můžeme zařadit například ministerstva, Úřad pro ochranu osobních údajů, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, finanční úřady nebo katastrální úřady. Největší počet samosprávných institucí tvoří městské a obecní úřady. Výhodou samosprávy je, že je regionální a v mnoha ohledech autonomní, díky čemuž dokáže efektivněji řídit veřejné zájmy (například na území obce).

Formy činnosti veřejné správy

Mezi konkrétní činnosti veřejné správy můžeme zařadit zejména správu státu a jeho území (krajů, okresů, obcí), správu věcí s veřejnými vlastnickými právy, správu veřejných záležitostí, financí a majetku, ale i správu veřejných budov. V minulosti to měla na starosti takzvaná vrchnostenská veřejná správa. V současnosti veřejná správa používá celou paletu moderních nástrojů, jako jsou například informační systémy ve veřejné správě, centralizace dat či propojení mnoha úřadů. Všechny tyto faktory mají za úkol zefektivnit činnost veřejné správy, minimalizovat náklady a nabídnout občanům přehlednější a kvalitnější služby.

Kontrola veřejné správy

Kontrola je mimořádně důležitou součástí státní správy i samosprávy. Může mít velké množství podob a na mnoha vysokých školách se tomuto tématu věnuje i samostatný předmět. Hlavním úkolem kontrolních procesů ve veřejné správě je zajistit transparentnost, spravedlnost a efektivitu činnosti těchto institucí. Největším „kontrolorem“ veřejné správy by měli být samotní občané a média, a to ve svém vlastním zájmu.

Reforma veřejné správy

Při každé změně státního zřízení, výměně vlády, ale i při nařízeních pramenících z našeho členství v mezinárodních společenstvích (například Evropská unie) dochází k nějaké formě reformy veřejné správy. Může jít o vznik či zánik ministerstva, reorganizaci krajů a okresů, přenesení pravomocí z jedné instituce na druhou, ale také o dekoncentraci nebo decentralizaci veřejné správy.

Zaujala vás veřejná správa? Přihlaste se ke studiu práva.

V naší nabídce studia naleznete aktuálně studijní program Právo v aplikační praxi i se specializací na Právo ve veřejné správě, kde se věnujeme například i tématu veřejných financí a veřejného sektoru. Staňte se odborníky na veřejnou správu, což vám otevře široké možnosti atraktivního zaměstnání, a to nejen přímo ve veřejné správě, ale také v jiných soukromých či státních institucích.

Panevropská univerzita

Studijní programy

Přes 20 studijních programů poskytuje nabídku, ze které si skoro každý vybere.

O panevropské univerzitě

Odkud jsme, kam směřujeme, čím se řídíme a na jak pevných základech stojíme?

fakulty

Většinou univerzity tvoří fakulty. U nás fakulty stvořily Panevropskou univerzitu. Proč? Jak?

Jsme panevropská

Stvořit vysokou školu býval pouhý sen. Za jednadvacet let jsme ale dospěli – stali se Panevropskou univerzitou!

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Já jsem

Budoucí student

Nově přijatý student

Aktuální student

Já jsem

Budoucí student

Nově přijatý student

Aktuální student

Já jsem

Budoucí student

Nově přijatý student

Aktuální student